Ja vēl nezini, kas ir Bitcoin un viss, kas ar to saistīts, tad noteikti esi īstajā rakstā!
Īsumā par Bitcoin vēsturi
Pastāstīšu gan kas Bitcoin īsti ir, kā viņš strādā, kā to iegūt un nopelnīt. Nedaudz pastāstīšu arī par Bitcoin izmantošanas veidiem, bet bez manis minētajiem ir arī daudzi citi veidi un tie paliek tikai vairāk ar katru dienu, mēnesi un gadu, līdz ar to, ka cilvēki sāk atpazīt kriptovalūtas un tās pieņemt ikdienā.
Sāksim ar pirmsākumiem: Bitcoin ir pirmā kriptovalūta kura tika izveidota balstoties uz blokķēdi. Šobrīd pēc coinmarketcap dotās informācijas apgrozībā ir jau gandrīz 1500 dažādas kriptovalūtas, katras ar saviem mērķiem un lietošanas niancēm.
Bitcoin ir digitālā valūta, kura balstās uz kriptogrāfijas principiem priekš valūtas regulācijas, kā arī jaunu vienību izveidošanas. Līdz ar to, ka Bitcoin bija pirmā no šāda veida valūtām, tā bija un joprojām ir visvērtīgākā no visām un tā tiek saukta par decentralizēto digitālo valūtu. Kā arī Bitcoin tiek uzskatīta par vienīgo no kriptovalūtām. Pārējās kuras tika veidotas vēlāk tiek sauktas par alternatīvajām kriptovalūtām jeb altcoins.
Pirms ejam tālāk, variet noskatīties īsu video, lai virspusēji saprastu, kas bitkoins īsti ir un pēc tam pastāstīšu par visu, kas saistīts ar bitcoin sīkāk:
Bitcoin Latvijā
Kriptovalūtas, virtuālā nauda, Bitkoins, kā arī blokķēde un citi termini Latvijā vēl ir diezgan sveši, taču arī mūsu valstī lēnām šīs valūtas kļūst populārākas. Arī valdība iesaistās un jau pašlaik veido noteikumus šo valūtu regulācijai, kā arī nodokļu sistēmu priekš tās. Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izteicis, ka Bitcoin Latvijā nav oficiāla valūta un ka tā ir tikai kā prece vai produkts kuru var iegādāties.
Papildus komentārs no VID:
“Līdz ar to pēc būtības komercdarbība, kas saistīta ar virtuālās valūtas uzpirkšanu un izplatīšanu, nav uzskatāma par finanšu instrumentu vai elektroniskās naudas emisiju, vai maksājumu pakalpojumu veikšanu”
Latvijā, tā pat, kā citur pasaulē agri vai vēlu arī visdrīzāk nāksies ieviest Bitkoinus un citas alternatīvās kriptovalūtas kā maksāšanas līdzekļus. Protams, jau šobrīd dažādas kompānijas var izvēlēties Bitkoinus kā maksājuma formu par saviem pakalpojumiem, taču tas notiek ļoti lēni un atturīgi.
Kā radās Bitcoin
Par kriptovalūtām kā konceptu pirmo reizi 1998. gadā runāja Wei Dai. Viņš piedāvāja jaunu ideju par naudas formu, kurai tiktu izmantota kriptogrāfija, lai kontrolētu tās jaunu vienību izveidošanu, kā arī kontrolētu maksājumus ar šo jauno valūtu, tā vietā, lai centrālās autoratīvās iestādes būtu tās, kuras to visu kontrolē.
Specifiski par Bitcoin pirmo reizi tika runāts 2009. gadā, kad Satoshi Nakamoto prezentēja citiem savu konceptu par šo kriptovalūtu. Jau 2010 gadā pats Satohi Nakamoto pameta šo projektu, taču kopš tā laika tam ir pievienojušies daudz jauni programmu izstrādātāji, lai šo projektu turpinātu.
Īstais Satoshi Nakamoto vārds nav zināms publiski, tāpēc par viņu runā zem šī pseidonīma. Ir pāris autoritātes, kuras ir teikušas, ka viņu informācijā ir ziņas par viņa īsto identitāti, taču skaidra informācija par to nav.
Pats par sevi Bitcoin ir veidots kā open-source projekts un ikvienam programmētājam ir pieeja šim projektam, lai arī viņi var izveidot savu alternatīvu šim, vai arī to lietot, lai ieviestu citur.
Mistērija par to, kurš stāv aiz Bitcoin izveidošanas pastāv vēl šodien un noteikti tik drīz neizzudīs. Balstoties uz Satoshi Nakamoto vārdu arī Bitcoin vērtības aiz komata ir ieguvušas savu nosaukumu. Kā Eiro ir centi, tā Bitcoin ir Satoshi.
Kā strādā Bitcoin
Priekš lielākās daļas kriptovalūtu lietotāju, Bitcoin ir tikai kā valūta, kura glabājās makā un kuru var lietot, lai iegādātos dažādas preces, vai arī veiktu citus darījumus un apmaiņas. Bet ja šajā tēmā iedziļinās, tad aiz Bitcoin stāv blokķēdes sistēma, caur kuru notiek visi maksājumi, kā arī visi šie maksājumi ir publiski redzami ikvienam. Arī visi maki kuros glabājās Bitcoin ir iespējams redzēt šajā publiskajā blokķēdes grāmatā.
Lai gan visi starp lietotājiem veiktie maksājumi ir redzami ikvienam, tie nesatur nekādu personisku informāciju, tikai, kā kriptovalūtu maka adresi un summu. Pārējā informācija citiem nav pieejama apskatei. Lai maksājumi nonāktu no viena kriptomaka kādā citā, ir nepieciešams šos darījumus apstiprināt, jeb rakšanas (mining) veidā tie tiek pārstrādāti un nosūtīti blokķēdes sistēmā, par ko arī racēji saņem noteiktu atalgojumu par savu darbu, kurš arī sastāv no komisijas maksas, kura ir jāmaksā par darījumu veikšanu. Par šiem racējiem var kļūt jebkurš, kurš vēlās apmainīt sava datora jaudu pret atalgojumu par apstrādātiem maksājumiem un bloku atšifrēšanu. Protams, ka jāņem vērā arī elektrības izmaksas un sava datora jauda un no tā arī var izskatīt, vai tas Jums vispār būs izdevīgi. Visbiežāk, diemžēl Jūs nonāksiet tikai mīnusos, tāpēc labāk to ir atstāt citu ziņā, kuri to dara jau gadiem un kuriem ir specializēti datori priekš rakšanas.
Kur un kā ir iespējams iegūt Bitcoin?
To var nopirkt:
Viena no vispopulārākajām un lietotājiem draudzīgākajām platformām ir Coinbase, kur ir iespējams ne tikai iegādāties Bitcoin, bet arī to uzglabāt un izmantot kā kriptovalūtu maku. Bez Coinbase arī plaši tiek lietots Blockchain, kurš arī ir ļoti ērts, taču piedāvā daudz draudzīgākas komisijas maksas par pakalpojumiem.
Kā nopelnīt Bitcoin?
Populārs veids ir iegūt Bitcoin no rakšanas (bitcoin mining). Izmantojot sava datora jaudu vai arī pērkot rakšanas līgumus un saņemot pasīvu peļņu no tiem. Šīs mājaslapas strādā uz principa, ka viņas izīrē savu datoru jaudu priekš citiem, attiecīgi, jo vairāk jaudas izīrē, jo vairāk arī nopelnīsi caur bitcoin rakšanu. Viena no šādām vietām, kuru izvēlos personīgi ir HashFlare, kur minimālā cena ir sākot jau no 2.20 USD, ar ko ir pietiekami, lai saprastu, kā tas viss strādā un pēcāk jau varētu ieguldīt arī lielākas summas. Pastāv arī iespēja uzlikt, lai visi ienākumi automātiski nopērk vairāk jaudas un visam summējoties, pēc pāris mēnešiem jau var gūt ievērojamu peļņu bez ļoti lieliem sākuma ieguldījumiem. HashFlare arī ir viens no retajiem saitiem, kurš reāli strādā un no kura pēcāk arī ir iespējams izņemt savu peļņu.
Otrs mans izvēlētais veids ir iegādājoties Bitcoin rakšanas pakas no USI-Tech, kur viena paka izmaksā +-50 EUR un to iegādājoties nākošās 140 darba dienas jūs saņemsiet +-1% dienā, rezultātā pēc pakas termiņa beigām jūs kopumā būsiet saņēmis apmēram 40% peļņu no jūsu sākuma investējuma.
Arī šeit izdevīgākais variants ir iegādāties vairākas pakas uzreiz un uzstādīt uz režīmu, ka automātiski tiks iegādātas jaunas pakas tiklīdz konta atlikums no pelņas būs pietiekams un uz pāris mēnešiem aizmirst par šo visu, lai pēc tam redzētu jau cik jaunas pakas būs automātiski iegādātas un kāda jau ir peļņa tikai pēc pāris mēnešiem!
Protams, kā ar visām valūtām, arī ar Bitcoin ir iespējams tirgoties un pelnīt uz tā cenu svārstībām, šo personīgi nedaru, taču, ja šajā nozarē ir pieredze un ir vēlme mācīties, tad noteikti arī var apsvērt, kā labu iespēju audzēt savu Bitcoin kontu.
Ir arī daudz un dažādas adreses, kurās var pelnīt Bitcoin skatoties reklāmas vai arī reizi stundā vai citos laika intervālos izņemt noteiktu apjomu. Lielākā daļa no šīm adresēm prasa ievērojamu laika periodu, lai gūtu kādu peļņu un laika ziņā ir labākas alternatīvas. Tomēr ir arī adreses, kā FreeBitco, kurā reizi stundā var iegūt dažādas Bitcoin summas, kā arī piedalīties loterijās un izmantot arī citus veidus, lai gūtu ātrāku peļņu. Par tieši šo adresi variet izlasīt vairāk šajā rakstā:Kā viegli nopelnīt bezmaksas Bitcoin internetā
Kas ir Bitcoin rakšana?
Pamatā Bitcoin rakšana tiek veikta dēļ diviem svarīgiem uzdevumiem:
- Lai apstrādātu un apstiprinātu blokķēdē veiktos maksājumus.
- Lai radītu jaunus Bitcoin no dažādu bloku rakšanas.
Iesaku noskatīties video, kurā ļoti labi pāris minūšu laikā pastāsta par to, kā strādā šis process:
Bitcoin rakšana ir ļoti sarežģīts process no tehniskā viedokļa, tāpēc šim procesam ir nepieciešami ļoti jaudīgi datori un sistēmas, lai šo procesu veiktu pēc iespējas ātrāk un efektīvāk.
Uzsākot rakšanu tiek meklēts bloks ar kuru iespējams strādāt, kad šis bloks ir atrasts, tad notiek tā apstrāde un datoros tiek veiktas daudz un dažādas sarežģītas funkcijas, lai šos blokus atrisinātu.
Atrisinot bloku tiek saņemta balva, kas šajā gadījumā ir Bitcoin. Ja paša īpašumā nav daudzi un jaudīgi datori, tad ir nepieciešams iesaistīties rakšanā kopā ar citiem lietotājiem un līdz ar to arī balva beigās būs sadalīta uz katru no darba veicējiem atkarībā no padarītā darba apjoma individuāli. Ja mēģinātu ar savu mājas datoru rakšanu veikt viens pats, tad var paiet ļoti ilgs laiks, līdz kamēr atrastu kaut vienu bloku ar kuru strādāt, ja vispār tas notiktu.
Peļņa no Bitcoin rakšanas pamatā ir atkarīga no datoru cenas un elektrības izmaksām, kā arī laiku cik tas aizņem. Tāpēc visi, kuri veido “Bitcoin rakšanas fermas” izvēlās atrašanās vietas, kur elektrības cenas ir viszemākās.
Balva kuru saņem par bloku atrisināšanu ir noteikta visiem blokiem vienāda un ik pēc noteikta laika, kad noteikts bloku apjoms ir atrisināts, šī vērtība tiek dalīta ar divi, līdz ar to sadārdzinot rakšanas izmaksas, lai iegūtu vienu Bitcoin, kā arī peļņu no tā.
Kur ir iespējams glabāt Bitcoin
Bitcoin ir iespējams glabāt dažādās vietās, piemēram, interneta makos, programmu tipa makos, cietajos makos, kā arī glabāt kā investīcijas, lai vēlāk saņemtu savus Bitcoin atpakaļ. Vairāk par Bitcoin un alternatīvo kriptovalūtu glabāšanu, kā arī kā tos turēt drošībā, variet izlasīt šajā rakstā – Kādu kriptonaudas maku izvēlēties.
Kā var izmantot Bitcoin, lai iegādātos un pārdotu preces
Teorētiski Bitcoin var izmantot, lai iegādātos jebkuru preci vai arī pakalpojumu, jo pieņemt vai nepieņemt Bitcoin, kā maksājuma veidu ir atkarīgs tikai no paša pārdevēja vai uzņēmuma, kurš sniedz pakalpojumus.
Par to, kuras no lielajām kompānijām pieņemt Bitcoin, kā maksāšanas formu variet izlasīt šeit.
Neskaitot lielās kompānijas, ir arī daudz mazās kompānijas kuras pieņem Bitcoin kā maksājuma līdzekli. Arī Latvijā ir pāris interneta veikali, kuros var maksāt ar Bitcoin un dienām ejot, to skaits palielinās.
Pārdot preces par Bitcoin, protams, ir pavisam vienkārši, jo pats pārdevējs var piedāvāt iegādāties izmantojot šo veidu. Lai gan sākumā var būt sarežģītāk atrast pircējus, kuri iegādājās ar Bitcoin tradicionālo maksāšanas līdzekļu vietā, tomēr noteikti kāds pircējs pavisam ātri atrastos un iegādātos Jūsu pārdoto preci.
Pozitīvais par Bitcoin
- Viena no svarīgākajām priekšrocībām ar Bitcoin vai citu alternatīvu kriptovalūtu lietošanu ir to sniegtā maksāšanas brīvība.
- Jebkurā laikā no jebkuras uz jebkuru citu vietu pasaulē ir iespējāms nosūtīt Bitcoin no maka uz maku. Nav ne brīvdienu, kā banku maksājumiem, ne arī starpvalstu vai kontinentu komisijas vai ilgie naudas pārskaitījuma laiki, kuri jāgaida.
- Papildus tam arī maksājot, atkarība no maka izvēles variet paši izvēlēties, kādu komisijas maksu vēlaties piešķirt saviem darījumiem, no šīm komisijas maksām būs atkarīgs arī kādā laika periodā tiks pārsūtīts Bitcoin no maka uz maku. Jo ātrāk ir nepieciešams veikt šo darījumu, jo attiecīgi arī dārgāka būs komisija, taču lielākā daļa no komisijām ir saprātīgas un tomēr apsteidz banku piedāvājumus.
- Jūs esiet pilnā kontrolē par savu kontu un maksājumu veikšanu. Darījumos iesaistaties tikai Jūs un persona, kura saņem šo maksājumu. Pa vidu nav nekādas trešās personas.
- Visi maksājumi ir skaidri redzami blokķēdes maksājumu grāmatā un tiem var izsekot līdzi.
Negatīvais par Bitcoin
Visam pozitīvajam visbiežāk ir arī negatīvie aspekti, Bitcoin nav izņēmums:
- Viens no negatīvajiem aspektiem ir tas, ka Bitcoin vēl nav pietiekoši izplatīts. Daudzi par to vēl nezin, tie kas zin, citi no tā atsakās un vēl citi iemesli, bet rezultātā Bitcoin nav pietiekoši izplatīts un bieži vien vēl nākās un tuvākajā laikā nāksies izmantot jau ierastos maksājuma veidus, kad ar Bitcoin tas nebūs iespējams.
- Kamēr Bitcoin vēl ir salīdzinoši nezināms, tā vērtība ir ļoti svārstīga un tiklīdz kāda individuāla persona veic lielu darījumu, tā lēkā Bitcoin cena. Tiklīdz kāda ievērojama persona ko izsaka sociālajos portālos par Bitcoin, tā atkal tā cena var svārstīties baumu un citu faktoru ietekmē.
- Un kā trešais punkts, Bitcoin arī no programmatūras viedokļa vēl ir tikai tapšanas stadijā un nākotnē balsoties uz blokķēdes tehnoloģiju vēl tiks izveidotas daudz un dažādas sistēmas un iekārtas.
Raksta noslēgumā, tiem kuri ir tikuši tik tālu, vēlētos pateikt paldies par atvēlēto laiku šī raksta izlasīšanai un ja domājiet, ka arī citiem šī informācija būtu noderīga, tad noteikti dalaties ar to sociālajos portālos.
Ja vēlaties izmantot rakstā esošo informāciju savam bloga vai mājaslapai, tas ir atļauts, taču norādiet šo mājaslapu kā atsauci. Paldies!